Uczmy się od Gandalfa


GandalfWbrew tytułowi, nie będzie to artykuł o nauce magicznych sztuczek, chociaż niewątpliwie będzie trochę o wiedzy dostępnej tylko dla wtajemniczonych. Tytułowy Gandalf stanowi nawiązanie do serii książek Briana Tracy i Roberta Kozaka „Wędrówki z Gandalfem”, z których to miałem okazję przeczytać drugi tom – „Przywództwo”.

Myślę, że sylwetki Briana Tracy nie trzeba szczególnie przestawiać – milioner, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w sprzedaży i zarządzaniu, trener i coach biznesu. Jedna z bardziej rozpoznawanych postaci w tej dziedzinie, która doskonale wie jak przekazywać wiedzę i doświadczenie. Robert Kozak zarządza polskim oddziałem Brian Tracy International.

W przytoczonej książce zastosowano podstawową zasadę pedagogiczną – wiedza jest dużo łatwiej przyswajalna, jeżeli łączy się z konkretnymi emocjami. Zamiast więc podawać „suche” reguły, definicje i recepty na przeróżne sytuacje życiowe, autorzy przedstawiają historię młodego sprzedawcy, który niespodziewanie zostaje kierownikiem działu, w którym dotychczas pracował. Niewiedza i brak doświadczenia wywołuje w bohaterze stres, niepewność i w konsekwencji prowadzi do trudnych sytuacji i niekorzystnych relacji zawodowych. W każdej takiej opresji z pomocą przychodzi doświadczony pracownik, nazywany właśnie Gandalfem z racji wyglądu, mądrości oraz zachowania.

Na konkretnych, realistycznych przykładach widać wyraźnie potencjalne problemy, możliwe rozwiązania negatywne (i ich konsekwencje) oraz zalecane zachowanie (i pozytywne konsekwencje). Cała otoczka fabularna (wspomniane wcześniej emocje, wizualizacja) sprawia , że wiedza utrwala się dużo efektywniej i zostaje na długo, chociaż niewątpliwie jest to pozycja z gatunku tych, do których należy często wracać, odświeżać i szukać kolejnych inspiracji.

Czego konkretnie możemy nauczyć się od Gandalfa? Przede wszystkim tego, żeby zawsze być sobą, nie udawać i rozmawiać szczerze z innymi. Więcej tajemnic nie będę zdradzał, dowiecie się tego z książki, którą zdecydowanie polecam wszystkim, nie tylko osobom pełniącym funkcje kierownicze. Jest tam tak wiele uniwersalnych porad i wskazówek, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Do tego interesująca fabuła (jak na pozycję tego typu) i świetny styl sprawiają, że jest to naprawdę przyjemna lektura.

Dodaj komentarz