Sztuczna inteligencja – zagrożenie czy okazja? (część I)


Sztuczna inteligencja – doskonale znamy ją z filmów sci-fi, gdzie często przeciwstawia się i walczy z gatunkiem ludzkim. Czy faktycznie należy się jej obawiać? Jaka jest jej historia, obecny stan i przewidywany rozwój?

AI Sztuczna Inteligencja

Photo by Kaboompics // Karolina from Pexels https://www.pexels.com/photo/wooden-robot-6069/

Temat sztucznej itenligencji (Artificial Intelligence, w skrócie AI) był mi dość obcy do tej pory. Pierwsze skojarzenia dotyczyły nowoczesnych, mocno zaawansowanych technologii. Jak się okazało – niezbyt słusznie. Moje wszelkie wątpliwości rozwiało dwóch prelegentów na doskonale zorganizowanym spotkaniu z serii IT T@lkBartłomiej Czudek i Daniel Musiał (brawa za naprawdę interesującą i wciągającą prezentację!).

Historia sztucznej inteligencji

Tutaj pierwsza niespodzianka – wzmianki o sztucznej inteligencji znajdziemy już w latach 50. ubiegłego stulecia, kiedy to Alan Turing opracował test (zwany Testem Turinga) mogący potwierdzić „człowieczeństwo” projektowanych maszyn. Oczywiście w tamtych czasach nie było możliwości, aby jakikolwiek system zdał ten test, natomiast obecnie jest już wiele botów zbliżających się do granicy zdawalności testu. Z drugiej strony, test ten ma wielu przeciwników, którzy negują jego rezultaty.

Jednym z pierwszych wirtualnych rozmówców była ELIZA, zaprojektowana w 1966 roku (!) przez Joseph’a Weizenbaum. Program umożliwiał prowadzenie prostych rozmów, które z pozoru przypominały kontakt z drugim człowiekiem. Co ciekawe, kod źródłowy programu jest powszechnie dostępny, dzięki czemu można łatwo przeanalizować zastosowane algorytmy. Jeżeli chcesz porozmawiać z ELIZĄ, możesz to zrobić bez konieczności instalacji środowiska, dzięki wersji online.

Kolejną ciekawostką i ewenementem na skalę światową była niewątpliwie publikacja książki napisanej w całości przez maszynę – The Policeman’s Beard is Half Constructed: Computer Prose and Poetry by Racter- The First Book Ever Wrritten by a Computer (możliwa do kupienia do dzisiaj w serwisie Amazon!), chociaż w tym wypadku autor oprogramowania – William Chamberlain nie ujawnił kodu źródłowego zaprojektowanej sztucznej inteligencji (nazwanej Racter).

 

 

Do innych znanych implementacji sztucznej inteligencji można zaliczyć jeszcze:

Obecna sytuacja

Aktualnie rozwój sztucznej inteligencji zdecydowanie przyspiesza, dzięki zwiększającym się w zawrotnym tempie możliwościom technologicznym. Jednym z liderów jest bot Mitsuku, wielokrotny zdobywca „Nagrody Loebnera„. Możesz sprawdzić jego umiejętności w praktyce, korzystając z usług dostępnych na oficjalnej stronie projektu.

Popularność tematu sztucznej inteligencji powoduje, że najwięksi gracze rynkowi inwestują ogromne środki w ich rozwój. Wystarczy wspomnieć rozwiązania Amazon AI on AWS lub Microsoft Bot Framework.

Jeżeli chcesz zacząć od czegoś prostszego, rozwiązaniem może być platforma dedykowana do bardzo konkretnych rozwiązań, jak na przykład chatfuel.

Odpowiadając na tytułowe pytanie – sztucznej inteligencji nie należy się (obecnie) obawiać, natomiast należy ją poznawać i eksperymentować z różnymi koncepcjami. Temat ten jest zdecydowanie rozwojowy i na pewno wrócę do niego w kolejnych artykułach.

Dodaj komentarz