Request 2017 – konferencja analizy biznesowej w IT 1


W połowie listopada 2017 roku miała miejsce pierwsza edycja konferencji reQuest (request for innovation) dedykowanej analitykom, projektantom, testerom i wszystkim innym, zainteresowanym wytarzaniem i dostarczaniem oprogramowania wysokiej jakości.
Jak się udał debiut?

Tytułem wstępu

Na naszym rynku wydarzenia dedykowane analitykom należą do rzadkości, dlatego też wielkie podziękowania z mojej strony dla SJSI z prowadzącą konferencję – Karoliną Zmitrowicz na czele, za cały trud i wysiłek jaki włożyli w jej organizację.

Tak duże wydarzenie nie może się odbyć bez wsparcia sponsorów (SJSI, Mobica, GASQ) oraz licznych partnerów, których nie sposób tu wszystkich wymienić (szczegóły na stronie konferencji).

W każdej konferencji najważniejsi są ludzie – prelegenci i ich wystąpienia pozwalające poszerzyć wiedzę czy spojrzeć na znane tematy z innej perspektywy. Zacznę więc od oceny poszczególnych wystąpień.

(subiektywna) ocena wystąpień prelegentów konferencji reQuest

Na wstępie podkreślam, że ocena jest tylko moim subiektywnym odczuciem i w żadnym wypadku nie umniejsza wiedzy oraz zaangażowaniu wszystkich prelegentów.

Hans van LoenhoudContinuous Requirements Engineering – from requirements engineering to requirements engineering
[star rating=”1″ max=”5″]
Mówi się, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Będąc więc na pierwszym wykładzie, pierwszej edycji konferencji reQuest liczyłem na rozpoczęcie „z wysokiego C” a tutaj niestety spotkał mnie spory zawód. Poza pewnymi problemami organizacyjnymi (o tym poniżej), samo wystąpienie było po prostu o teoretycznych różnicach między waterfall a agile. Prawdopodobnie każdy z uczestników nie znalazł w tym wystąpieniu nic odkrywczego, czegoś o czym by nie słyszał wcześniej.
Mały plusik dla prowadzącego za bardzo pozytywne nastawienie i solidny warsztat, natomiast spory minus za przyznanie się do głównie teoretycznej wiedzy, niepopartej doświadczeniami.
Agnieszka KuglerZarządzanie analizą biznesową – ujęcie praktyczne
[star rating=”4″ max=”5″]

Interesujący wstęp do zagadnienia zarządzania zespołem, budowania świadomości, misji, wizji oraz motywacji zespołu. Prelegentka poruszyła bardzo ważny temat – rolę lidera w zespołach IT. Często w naszym środowisku kierownikiem zostaje najlepszy specjalista, co bywa prostą drogą do porażki zespołu.
Chociaż osobiście ciekawią mnie bardzo tematy związane z zarządzaniem, to zabrakło mi trochę konkretnych przykładów, typu wskaźniki pomiaru efektywności, przykładowy plan rozwoju zespołu, opis rozwiązania problematycznych sytuacji.

Elena ZhukovaPrzygotuj się do zbierania wymagań. Czy wiesz czego nie wiesz.
[star rating=”4.5″ max=”5″]

Uczmy się na błędach – najlepiej cudzych. Takie, bardzo słuszne przesłanie przyświecało tej prezentacji. Elena zaprezentowała z własnego doświadczenia trzy przykłady niepowodzeń, z których wyciągnęła ważne wnioski.
Duży plus za praktyczne podejście do tematu oraz swobodny, luźny sposób przekazywania treści.

Natalia Czerwiak i Jacek WoynarowskiRepozytorium Analityczne – proste narzędzie do trudnych dyskusji
[star rating=”4″ max=”5″]

Solidnie przygotowana prezentacja. Widać było, że Natalia i Jacek przećwiczyli ją wielokrotnie. Konkretny przekaz, sporo wskazówek i precyzyjnych przykładów z dodatkiem subtelnych dowcipów.
Drobny minus to czasami zbyt szybki i przez to niezrozumiały przekaz (za co Jacek z góry przepraszał) oraz zbyt częste reklamowanie własnej firmy.

Mateusz HolewskiJak pracować z wymaganiami w metodykach Agile?
[star rating=”3.5″ max=”5″]

Wciągająca prezentacja, prowadzona z dużym poczuciem humoru. Można było odczuć pasję z jaką Mateusz realizuje zadania, o których następnie opowiada. Wystąpienie poruszało też wiele tematów związanych z testowaniem wymagań, co niewątpliwie jest ważne, ale i często pomijane (dzięki za podkreślenie tego elementu procesu!).
Brakło trochę solidnego podsumowania prezentacji, czegoś co zapadłoby mocno w pamięć.

Jarosław ŻelińskiAnalityk biznesowy jako Product Owner czyli co ma sens a co sensu nie ma…
[star rating=”5″ max=”5″]

Jak dla mnie najciekawsze wystąpienie na całym reQuest. Chociaż nie zgadzam się z wszystkimi wypowiedziami prelegenta, to jednak przedstawił wiele oczywistych spraw w zupełnie innym świetle. Być może, gdybym posłuchał takiego wystąpienia kilka lat temu, uniknąłbym poważnych błędów związanych ze zbieraniem wymagań.
Dużym plusem były liczne historie ze zrealizowanych projektów oraz ogromne poczucie humoru. Kontrowersyjne wypowiedzi również były pozytywnym dodatkiem, gdyż zmuszały do przemyśleń i prowokowały dyskusje.

Łukasz ŁosinUX, Lean Startup i inne umiejętności – czyli jak zaprojektować produkt satysfakcjonujący klienta
[star rating=”3.5″ max=”5″]

Wystąpienie z dużym potencjałem, szkoda że ze względu na opóźnienia było trochę niepotrzebnie przyspieszane. Łukasz zaprezentował wiele istotnych elementów z różnych dziedzin – psychologii, projektowania interfejsów czy zarządzania. Chcąc skutecznie opracowywać wymagania, trzeba niewątpliwie posiadać wiedzę z tych wszystkich tematów.
Trochę niższa ocena również z tego powodu, że sam temat UX nie leży bardzo wysoko na mojej liście zainteresowań.

Jarosław ŁojewskiO fuckupach na poważnie. Śmiertelnie poważnie.
[star rating=”3.5″ max=”5″]

Może to już zmęczenie konferencją, ale co do tego wystąpienia mam mieszane uczucia. Na duży plus na pewno przygotowanie prelegenta oraz opracowanie spójnej graficznie i kolorystycznie prezentacji.
Zabrakło mi ciekawych przykładów na fuckapy typowo branżowe, gdzie błąd analityka prowadził do dalszych, bardzo niekorzystnych konsekwencji.
Tym niemniej temat niezwykle ważny i poczuający – należy w konstruktywny sposób uczyć się na błędach.

Jarosław ŚwiątekRozum jako iluzja dnia powszedniego – czy istnieją narzędzia skutecznego myślenia?
[star rating=”3″ max=”5″]

Prezentacja bardzo mocna merytorycznie, przygotowana w oparciu o solidne przykłady i teorie psychologiczne.
Sam zakres mocno bazował na założeniach dokładnie przedstawionych w znakomitej książce Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym. Ze względu na to, że jestem w miarę na bieżąco z tą pozycją, to niestety wiele nowych informacji nie uzyskałem.
Przekaz jak dla mnie był trochę zbyt monotonny, jednostajny, co zwłaszcza o tej godzinie (ostatnia prezentacja) nie sprzyjało skupieniu uwagi.

Podsumowanie – co poszło dobrze a co można poprawić

   
Świetna lokalizacja – wybór miasta oraz konkretnego miejsca. Brak wystarczającej ilości miejsc siedzących podczas pierwszego wykładu.
Dobór prelegentów, pod względem różnorodnych specjalizacji i odmiennego doświadczenia. Problemy techniczne – brak przetestowania uruchamiania prezentacji na docelowych urządzeniach.
Solidne przygotowanie prelegentów (wysoki poziom wystąpień, niezależnie od konkretnych treści, które jednym mogą się podobać a innym nie). Czasami zbyt długie przerwy.
 Sprawna obsługa gastronomiczna. Bugi na stronie konferencji, na przykład:

  • W sekcji „Organizator” jest link do: „httt://www.sjsi.org”
  • Ikona LinkedIn Eleny Zhukovej odnosi do „http://request.pl/www.linkedin.com/in/Lena-Zhukova”
 Pozytywna, twórcza atmosfera całego wydarzenia. Niezbyt interesujące gadżety w „welcome pack”. Być może koszulka z konferencji byłaby lepszym pomysłem.

Mam nadzieję, że do zobaczenia za rok!


Dodaj komentarz

Komentarz do “Request 2017 – konferencja analizy biznesowej w IT

  • organizatorzy reQuest

    Dziękujemy za cenną informację zwrotną i spostrzeżenia. Zrobimy co w naszej mocy, by kolejna edycja była jeszcze ciekawsza.
    Chcielibyśmy natomiast odnieść się do punktu „brak przetestowania uruchamiania prezentacji na docelowych urządzeniach” – przeprowadziliśmy wiele testów, zaręczamy 😉 Przyczyny problemu technicznego nie ustaliła nawet obsługa techniczna 😉
    Serdeczne pozdrowienia,