PMI-ACP (Agile Certified Practitioner) – jak zdać? 2


Na początku roku 2018, po zakończeniu przygody z zapoznawaniem się ze standardem PRINCE2®, zacząłem interesować się poszerzeniem wiedzy z zakresu metodyk zwinnych. Nie chciałem jednak iść w konkretnym kierunku, typu Scrum lub DSDM. Szukałem czegoś bardziej  uniwersalnego, niezwiązanego z jednym standardem. Tak oto trafiłem na certyfikację PMI-Agile Certified Practitioner® .

Dla kogo PMI-ACP®?

Najprostsza odpowiedź – dla każdego, kto ma jakikolwiek związek z metodykami zwinnymi w codziennej pracy. Oczywiście sam certyfikat jest tylko dobrym dodatkiem do CV, ale wiedza, która jest potrzebna do jego uzyskania, jest niezwykle praktyczna i użyteczna. Zobaczmy jak PMI reklamuje swój certyfikat:

Organizations that are highly agile and responsive to market dynamics complete more of their projects successfully than their slower-moving counterparts — 75 percent versus 56 percent — as shown in our 2015 Pulse of the Profession® report.

Warto zwrócić uwagę na wyrażenie „highly agile” – nie wystarczy być po prostu agile. Z moich doświadczeń wynika, że źle zaimplementowany agile jest bardziej szkodliwy niż całkowite odejście od zwinnego podejścia.

Uczmy się więc, zdobywajmy wiedzę i doświadczenie, analizując błędy i wyciągając wnioski!

Wymagania wstępne

Jak chyba większość certyfikatów PMI, także i ten ma konkretnie określone wymagania, które trzeba spełnić aby móc przystąpić do egzaminu, konkretnie:

 • 2,000 godzin ogólnie pracy w projektach. Osoby posiadające PMP® lub PgMP® mają od razu zaliczony ten punkt.
 • 1,500 pracy w projektach zwinnych.
 • 21 godzin treningu związanego z agile.

Ten ostatni punkt można spełnić na wiele sposobów – uczęszczając na kurs związany z konkretną metodyką (typu PSM, AgilePM) organizowany przez dowolne centrum szkoleniowe, lub nawet kształcąc się online w ramach licznych kursów przygotowujących do egzaminu PMI-ACP®.

W moim przypadku wystarczył 3 dniowy kurs AgileBA (APMG).

Rejestracja na egzamin

Proces rejestracji jest dość prosty i czytelny:

 • Wchodzisz na stronę https://certification.pmi.org
 • Jeżeli jeszcze nie masz konta w PMI, to zakładasz takowe (za darmo)
 • Z listy dostępnych egzaminów wybierasz PMI-ACP® a następnie postępujesz wg instrukcji, wypełniając kolejne kroki.

Ważne – z informacji do których udało mi się dotrzeć wynika, że zgłoszenia są przeglądane przez osoby, które nie są wybitnymi specjalistami z dziedziny, z której będziesz zdawał egzamin. Opis projektów czy szkoleń, które upoważniają Cię do podejścia do egzaminu, powinien być przygotowany używając prostych, niekoniecznie branżowych terminów.

Po wysłaniu aplikacji należy poczekać kilka dni roboczych na efekty przeglądu zgłoszenia. Jeżeli wszystko jest jasne i czytelne dla przeglądających, wtedy można przejść do kolejnego kroku, czyli opłaty za egzamin.

Jeżeli jednak pojawią się wątpliwości, lub aplikacja zostanie wylosowana do szczegółowego przeglądu, należy przygotować dużo bardziej detaliczne informacje, potwierdzone przez osoby do tego upoważnione. Osobiście nigdy nie byłem wybrany do takiego przeglądu, więc nie mam doświadczeń w tym temacie.

Ile płacę?

W przypadku kosztów sprawa jest prosta:

 • członkowie PMI płacą $435.00
 • pozostali $495.00

Gorąco zachęcam do dołączenia do PMI! Jak widać zniżki na egzaminy są dość znaczne, natomiast dostęp do ogromnej ilości materiałów jest nieoceniony.

Gdzie mogę zdawać?

Cóż, tutaj wybór jest dość ograniczony. W przypadku licznych egzaminów, np. dostarczanych przez AXELOS, można wybierać z wielu dostępnych miejsc w każdym większym mieście. W przypadku PMI-ACP® obecnie dostępne są tylko dwie opcje – Kraków lub Warszawa.

Adresy placówek znajdziesz w trakcie rejestracji na egzamin.

Jak się przygotować?

Piękno tego egzaminu polega na tym, że PMI nie wydaje żadnej pozycji oficjalnie przygotowującej do egzaminu. Zamiast tego, podaje listę 12 książek, które warto przeczytać przed egzaminem.

Osobiście przeczytałem 10 z tych propozycji, czyli wszystkie, które są dostępne na Safari Books. Taką drogę do przygotowania do egzaminu polecam każdemu. Rekomendowane książki naprawdę potrafią zmienić punkt widzenia na szeroko rozumiany agile (tak było w moim przypadku).

Krótkie recenzje tych książek znajdziesz też na mojej stronie:

Po przeczytaniu tych niewątpliwie wartościowych książek, warto usystematyzować wiedzę, zaglądając do któregoś z opracowań „szytego” typowo pod egzamin. Ja wybrałem akurat „PMI-ACP Project Management Institute Agile Certified Practitioner Exam Study Guide” napisaną przez J. Ashley Hunt i nie żałuję tego wyboru.

Ważne – aby zdać egzamin PMI-ACP®, nie jest konieczne „wykucie” definicji, pryncypiów czy artefaktów różnych metodyk. Na egzaminie nie było pytań typu: „które z wymienionych nie jest rytuałem Scrumowym” itp.

Czego można więc się spodziewać? Wszystkie pytania były sytuacyjne, czyli jest jakaś krótka historia – jedno, dwa zdania,  po czym należy wybrać odpowiednią reakcję dla danej roli. Warto więc w trakcie nauki skupić się na:

 • Sposobie przekazywania informacji w projekcie, efektywnej komunikacji, roli „information radiators”,
 • Pracy zespołowej, etapach rozwoju osób indywidualnych oraz zespołu, rozwiązywaniu konfliktów na różnych poziomach,
 • Rolach w zespołach zwinnych, zakresie obowiązków i odpowiedzialnościach,
 • Przygotowywaniu backloga, opisywaniu epików i historyjek, estymowaniu
 • Sortowaniu backloga, ustalaniu priorytetów, planowaniu etapów czy całego projektu,
 • Rozwiązywaniu problemów projektowych przez stosowanie „spike’ów” (nie wiem jakie jest odpowiednie tłumaczenie)

Przykładowe pytania

Z pytań znalezionych w internecie, do tych faktyczne spotykanych  na egzaminie pasują mi takie jak np:

When planning an iteration, the team committed to 10 points. It looks like you are only going to complete 8. What do you do?

 

You are the scrum master for a project, and you have found out that you are not going to deliver the MMF at the end of the release. The best way to deal with this situation is…

 

At the daily standup meeting, the agile team has raised an impediment where one of the developers has been withdrawn from the team by the developer’s line manager to complete their previously committed tasks from another project. As the result, the team will be unable to meet their sprint goal. What should have been done differently to avoid this impediment?

 

An agile team has worked together before. In their last project, the greatest negative criticism against them was the inaccuracy of their estimates. What should the team members do differently when preparing estimates for their new project?

Egzamin – szczegóły

PMI-ACP

PMI-ACP

PMI dba trochę aż przesadnie, aby egzamin przebiegał zgodnie z regulaminem, oraz aby pytania nie wyciekły na zewnątrz.

W związku z tym, konieczne jest przybycie wcześniej na egzamin, aby przejść pełną kontrolę bezpieczeństwa (prawie jak na lotnisku), łącznie ze sprawdzeniem czy uczestnik nie ma zamontowanego systemu szpiegującego w okularach.

Co ciekawe, pomimo tego że osoby z centrum egzaminacyjnego cały czas widzą uczestników przez szybę oraz na obrazie z kamer i tak co 15 minut wchodzą do pomieszczenia gdzie trwa egzamin i dokonują obowiązkowego sprawdzenia czy wszystko jest zgodnie z procedurami. Jeżeli kogoś by to rozpraszało, to organizator zapewnia słuchawki wygłuszające wszelkie dźwięki.

Odnośnie czasu na egzamin, to mi osobiście na koniec zostało tak około 20 minut, czyli nie było go aż tak dużo. Myślę, że trochę czasu poświęciłem na zrozumienie pytań ze względów językowych. Jeżeli język angielski masz opanowany na bardzo wysokim poziomie, prawdopodobnie uda Ci się szybciej zakończyć egzamin.

Pamiętaj, że przerwy są dozwolone, ale czas się nie zatrzymuje. Do tego, po powrocie z toalety należy ponownie przejść procedurę bezpieczeństwa. To wszystko zajmuje czas, dlatego lepiej nigdzie nie wychodzić, jeżeli nie ma takiej potrzeby. W końcu to tylko 3 godziny…

Na koniec pozostaje mi życzyć Ci powodzenia w nauce i na samym egzaminie. Jeżeli masz jakieś pytania, to zostaw komentarz lub napisz na Facebooku lub LinkedInie.

[facebook-page-plugin href=”Artur-Gu%C5%82a-%C5%BCycie-wype%C5%82nione-projektami-181369339268450/” cover=”true” facepile=”true” tabs=”timeline” adapt=”true”]


Dodaj komentarz

2 komentarzy do “PMI-ACP (Agile Certified Practitioner) – jak zdać?

 • Paweł

  Cześć, bardzo dobry artykuł 🙂 mam jednak pytanie – czy gdybyś miał raz jeszcze się przygotowywać do egzaminu mając spore ograniczenia czasowe to jaką jedną książkę byś polecił do przygotowania się? Oczywiście poza książką z pytaniami? I jeszcze dopytam – orientujesz się może, czy egzamin zmienił się jakoś drastycznie od 2018 roku? Tak by była również konieczna zmiana sposobu przygotowania do niego?
  Bardzo dziękuję 🙂

  • Artur Autor wpisu

   Dzięki Paweł za komentarz. Pytanie o jedną książkę jest bardzo trudne 🙂 Z listy polecanej przez PMI ciężko mi wybrać taką jedną, która by przygotowywała do egzaminu. Obecnie są dostępne ksiązki typowo ukierunkowane na egzamin i jeżeli masz mało czasu to raczej siągnąłbym po coś takiego.
   Z tej przytoczonej listy dla mnie bardzo wartościowe i odkrywcze były na pewno: „Agile Estimating and Planning” oraz „Kanban in Action”.
   Natomiast „Agile Project Management: Creating Innovative Products” stanowi solidne wprowadzenie do świata agile, od A do Z, podobnie jak „Agile Software Development: The Cooperative Game”.
   Jeżeli nie znajdziesz czasu przed egzaminem aby przeczytać je wszystkie, to zdecydowanie polecam Ci nadrobić to już po uzyskaniu certyfikatu.
   Jeżeli będziesz miał jakieś pytania w trakcie nauki to śmiało pisz.
   Powodzenia!