Analityk biznesowy w IT – wymagania, praca, zarobki 4


Analityk biznesowy w IT

Kto to taki?

Wyobraź sobie taki scenariusz. Rozpoczyna się nowy projekt. W zespole panuje entuzjazm, ludzie chcą już zacząć budować nowe rozwiązania, które rozwiążą ważne problemy ludzkości … i wtedy wchodzi analityk biznesowy z pytaniem: „słuchajcie, ale co będzie jeżeli zajdzie sytuacja? i w jaki sposób chcemy sobie poradzić z potencjalnym problemem z …?
Od razu spada energia i zaangażowanie. Okazuje się, że jednak przyszłość nie jest taka różowa jak początkowo zakładano.

Ta trochę przekoloryzowana historia pokazuje na czym w dużym uproszczeniu polega rola analityka biznesowego. To jest taki ktoś, kto:

 • Rozumie dobrze biznes, którego dotyczy projekt. Jak sama nazwa wskazuje, analityk rozumie problem i jest w stanie zaproponować różne formy jego rozwiązania. Analityk biznesowy nie powinien więc skupiać się tylko na rozwiązaniach IT, ale patrzeć szerzej na dostępne alternatywne rozwiązania.
 • Analityk biznesowy patrzy całościowo na budowane rozwiązania. Taka osoba ma często nawet większą wiedzę niż użytkownicy systemu, którzy zwykle są skupieni tylko na określonym fragmencie procesu biznesowego. Przykładowo jedna grupa użytkowników zajmuje się zakupami a inna obsługą magazynu. Analityk biznesowy dla odmiany powinien być w stanie wyłapywać zależności i części wspólne wielu obszarów analizowanego procesu.
 • Jest krytyczny względem wszelkich nowych pomysłów i nie przyjmuje nic na wiarę. To taki ktoś, dla którego „dlaczego?” jest obowiązkową częścią każdej rozmowy (czasami zadawane nawet wiele razy). Analityk biznesowy będzie drążył każdy temat tak długo, aż nie uzyska 100% pewności że rozumie o co tak naprawdę chodzi.
 • Potrafi rozmawiać i nawiązywać relacje z ludźmi. Nieodłączną częścią pracy analityka jest kontakt z drugim człowiekiem, prowadzenie warsztatów czy prezentacji.
 • Rozumie świat techniczny, wie jakie są typowe problemy, ograniczenia i możliwości poszczególnych technologii. Dzięki temu potrafi się porozumieć z osobami technicznymi, programistami czy architektami.
 • Potrafi udokumentować oczekiwania względem systemu. Analityk potrafi więc dostarczyć wymagania opisane w takiej formie, w jakiej będą zrozumiałe dla przedstawicieli świata biznesu i jednocześnie będą czytelne dla osób technicznych, które będą je implementować.

Jak widzisz, z powyższego wynika niezły zlepek cech charakteru, umiejętności miękkich i twardych. To właśnie czyni tę pracę tak niesamowicie interesującą!

Czego się wymaga?

Jakie są zwykle wymagania względem analityka biznesowego? Tak naprawdę nie ma sztywnych reguł, które by kwalifikowały kogoś bądź nie na to stanowisko. Oczywiście podstawę stanowi wiedza i doświadczenie, które można zdobyć na wiele sposobów, na przykład:

Osobiście nie spotkałem się z sytuacją, żeby posiadanie któregoś z tych certyfikatów warunkowało przyjęcie do pracy na stanowisko analityczne.
Zwykle liczy się przede wszystkim doświadczenie, znajomość określonej branży oraz oczywiście indywidualne predyspozycje. Analityk może być osobą mniej techniczną, ale dobrze znającą biznes, bądź odwrotnie – kimś, kto ma techniczne doświadczenia, ale potrzebuje dokształcić się z konkretnej branży.

Co robi?

Jak wygląda praca analityka?

Analityk biznesowy ma przede wszystkim znaleźć optymalne rozwiązania problemów biznesowych z jakimi boryka się firma czy konkretny projekt. Analityk biznesowy niekoniecznie modeluje więc system IT, zwłaszcza jeżeli alternatywne rozwiązania są bardziej opłacalne i obarczone mniejszym ryzykiem.

Jeżeli jednak dochodzi do projektowania systemu IT, to rolą analityka jest przekazanie wiedzy na temat funkcjonalności systemu do osób odpowiedzialnych za zaplanowanie, zaprojektowanie, zaprogramowanie oraz przetestowanie systemu. Analityk biznesowy współpracuje więc ściśle z kierownikiem projektu, architektem, programistami i testerami.

Wg mnie zdecydowanie nie można powiedzieć żeby to było nudne zajęcie. Analityk ma zwykle do dyspozycji cały arsenał technik i narzędzi, z których może korzystać. Przykładowe zajęcia analityka biznesowego w IT to:

 • Rozmowy, wywiady z użytkownikami w celu zebrania wymagań dotyczących przyszłego rozwiązania.
 • Analiza konceptów, formalnych wymagań i innych źródeł informacji na temat projektowanych systemów.
 • Prowadzenie warsztatów z kluczowymi użytkownikami (np. Story Mapping), dzięki którym możliwe jest pozyskanie wiedzy na temat aktualnych procesów i związanych z nim problemów.
 • Przegląd, analiza rozwiązań IT w celu wyłapania obszarów do zmian i usprawnień.
 • Budowanie modeli, uruchamianie symulacji procesów, projektowanie diagramów przepływu informacji itp.
 • Dokumentowanie rozwiązań w sposób czytelny dla przedstawicieli biznesu oraz zespołów programistycznych.

Na pewno jest to więc praca wymagająca kreatywności i umiejętności łatwej adaptacji do zmieniających się warunków.

Za ile?

Temat pieniędzy jest zwykle swego rodzaju tematem tabu w naszym kraju. Pewne „widełki” można jednak bez problemu określić. Na pewno skala zarobków jest bardzo duża. Początkujący analityk biznesowy może skupiać się tylko na opisywaniu prostych wymagań funkcjonalnych. Za taką pracę zapewne wynagrodzenie będzie dużo niższe niż za przygotowanie modelu złożonego systemu, integrującego się z wieloma zewnętrznymi aplikacjami.

Serwis pracuj.pl udostępnia następujące statystyki na swoim portalu:

źródło: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska/it-rozwoj-oprogramowania/analityk-biznesowy

Co więcej?

Chcesz wiedzieć więcej o pracy analityka? Napisz do mnie, chętnie odpowiem na Twoje pytania 🙂


Dodaj komentarz

4 komentarzy do “Analityk biznesowy w IT – wymagania, praca, zarobki

 • Ola

  Hej! Jakie kursy mogę zrobić przed podjęciem pracy? Jestem na kierunku analitycznym w Szkole Głównej Handlowej, ale jak to się mówi – studia to nie wszystko. Czy warto mieć w CV kurs np. z Excela, Pythona, R itp? Dzięki z góry za odpowiedź 🙂

  • Artur Autor wpisu

   Cześć Ola, dzięki za komentarz. W CV warto mieć wszystko 🙂 a tak poważnie, to w pracy analityka ważna jest umiejętność modelowania procesów przy pomocy UML czy BPMN, chociaż to pewnie masz na studiach. Warto też poznać zwinne, warsztatowe i kreatywne metody zbierania wymagań oraz rozwiązywania problemów takie jak User Story Mapping (mapowanie historii użytkownika), Event Storming, Design Thinking, Impact Mapping czy TRIZ. A tym, co chyba najbardziej liczy się w CV jest doświadczenie, więc jeżeli masz taką możliwość, to polecam Ci poszukać stażu lub pracy jako początkujący analityk-freelancer. Może nie będzie to najlepiej płatna praca w życiu, ale doświadczenia jakie zdobędziesz będą nieocenione.
   Powodzenia!

 • Borys

  Cześć Artur!
  Pracuję w korporacji, która zajmuje się dystrybucją oprogramowań i ich wsparcia technicznego, chciałbym się jednak rozwijać i przeglądając oferty studiów podyplomowych (skończyłem chemie na politechnice) trafiłem na analityka biznesowego w IT. Myślę, że jako osoba kreatywna i ekstrawertyczna pasuję do profilu tego stanowiska. Zapisałem się na studia podyplomowe – Analityk Biznesowy w IT i czekam na ich otwarcie :). Chciałbym maksymalnie skupić się na przebranżowieniu, tutaj wkleiłem linka do programu studiów: https://www.wsb.pl/gdansk/studia-i-szkolenia/studia-podyplomowe/kierunki/analiza-biznesowa-w-it/program-studiow . Gdybyś mógł na niego spojrzeć i poradzić mi, jakie dodatkowe umiejętności, kursy, szkolenia pomogłyby mi dowiedzieć się więcej i w efekcie być bardziej atrakcyjnym kandydatem na juniora analityka byłbym Ci bardzo wdzięczny! Z tego co widziałem na rynku, zazwyczaj nawet na juniorskie stanowiska należy posiadać doświadczenie, to trochę deprymujące, jednak ten ,,analityk freelancer: brzmi ciekawie – z czym to się je? Mógłbyś rozwinąć? 🙂
  Pozdrawiam

  • Artur Autor wpisu

   Cześć Borys,
   Dzięki za kontakt i pytanie. Studia, które podesłałeś wyglądają bardzo kompleksowo. Przeglądając program i weryfikując go z praktyką, to jak dla mnie:
   – 4 godziny na umiejętności miękkie to zdecydowanie za mało. Jako analityk często jesteś między klientem mającym olbrzymie oczekiwania a zespołem, który ma ograniczone możliwości. Umiejętność pogodzenia tych interesów, negocjacje, asertywność, budowanie relacji poprzez odpowiednią komunikację – to wszystko jest niesłychanie ważne i tego nie da się nauczyć w 4 godziny.
   – 0 godzin na kwestie architektury systemów IT to wg mnie niedopatrzenie. Chyba, że na wejściu oczekujemy podstawowej znajomości architektury systemów IT. Jeżeli analityk IT nie będzie czuł się swobodnie rozmawiając choćby o podstawach komunikacji serwer-klient, nie wspominając o mikroserwisach, API, webhookach czy innych pojęciach, to będzie mu ciężko dogadać się z zespołem. W praktyce nie wyborażam sobie analityka w IT bez podstawowej wiedzy technicznej.
   – 94 godziny z Enterprise Architect to znowu za dużo. Samo narzędzie jest dość złożone i niezbyt intuicyjne. Spora część z tego czasu zejdzie na naukę obsługi narzędzia i zrozumienie o co w ogóle chodzi. A potem w praktyce zawodowej i tak zwykle nie wrócisz do EA. Obecnie mało która firma go stosuje. Powodów jest wiele. Jednym z nich jest stawianie na zwięzłe, treściwe i wystarczające przekazywanie informacji w postaci czytelnych diagramów, niekoniecznie zgodnych ze standardami.
   – 14 godzin na analityka w świecie zwinnym i to bez dotknięcia konkretnych narzędzi to zdecydowaine za mało. W dzisiejszych czasach jest wiele kreatywnych metod pracy z wymaganiami. Moją ulubioną jest mapowanie historii użytkownika (user story mapping), ale jest też wiele innych, jak impact mapping, event storming itp. W tej chwili tak się głównie pracuje. Szybko i do celu. Zgodnie z duchem MVP, który zresztą nie jest poruszany na tych studiach (bardzo szkoda).

   Patrząc wyłącznie na program, to wg mnie na studiach nauczysz się sporo teorii (to dobrze), którą wykorzystasz w bardzo formalnych, ustrukturyzowaych projektach. W świecie zwinnym, gdzie liczy się szybkość i elastyczność, potrzebne są inne metody.
   Tego właśnie możesz nauczyć się pracując przy małych projektach jako freelancer – czyli ktoś, kto łapie różne kontrakty, zwykle zorientowane zadaniowo.

   Powodzenia!