Analityk biznesowy w IT – wymagania, praca, zarobki 2


Analityk biznesowy w IT

Kto to taki?

Wyobraź sobie taki scenariusz. Rozpoczyna się nowy projekt. W zespole panuje entuzjazm, ludzie chcą już zacząć budować nowe rozwiązania, które rozwiążą ważne problemy ludzkości … i wtedy wchodzi analityk biznesowy z pytaniem: „słuchajcie, ale co będzie jeżeli zajdzie sytuacja? i w jaki sposób chcemy sobie poradzić z potencjalnym problemem z …?
Od razu spada energia i zaangażowanie. Okazuje się, że jednak przyszłość nie jest taka różowa jak początkowo zakładano.

Ta trochę przekoloryzowana historia pokazuje na czym w dużym uproszczeniu polega rola analityka biznesowego. To jest taki ktoś, kto:

 • Rozumie dobrze biznes, którego dotyczy projekt. Jak sama nazwa wskazuje, analityk rozumie problem i jest w stanie zaproponować różne formy jego rozwiązania. Analityk biznesowy nie powinien więc skupiać się tylko na rozwiązaniach IT, ale patrzeć szerzej na dostępne alternatywne rozwiązania.
 • Analityk biznesowy patrzy całościowo na budowane rozwiązania. Taka osoba ma często nawet większą wiedzę niż użytkownicy systemu, którzy zwykle są skupieni tylko na określonym fragmencie procesu biznesowego. Przykładowo jedna grupa użytkowników zajmuje się zakupami a inna obsługą magazynu. Analityk biznesowy dla odmiany powinien być w stanie wyłapywać zależności i części wspólne wielu obszarów analizowanego procesu.
 • Jest krytyczny względem wszelkich nowych pomysłów i nie przyjmuje nic na wiarę. To taki ktoś, dla którego „dlaczego?” jest obowiązkową częścią każdej rozmowy (czasami zadawane nawet wiele razy). Analityk biznesowy będzie drążył każdy temat tak długo, aż nie uzyska 100% pewności że rozumie o co tak naprawdę chodzi.
 • Potrafi rozmawiać i nawiązywać relacje z ludźmi. Nieodłączną częścią pracy analityka jest kontakt z drugim człowiekiem, prowadzenie warsztatów czy prezentacji.
 • Rozumie świat techniczny, wie jakie są typowe problemy, ograniczenia i możliwości poszczególnych technologii. Dzięki temu potrafi się porozumieć z osobami technicznymi, programistami czy architektami.
 • Potrafi udokumentować oczekiwania względem systemu. Analityk potrafi więc dostarczyć wymagania opisane w takiej formie, w jakiej będą zrozumiałe dla przedstawicieli świata biznesu i jednocześnie będą czytelne dla osób technicznych, które będą je implementować.

Jak widzisz, z powyższego wynika niezły zlepek cech charakteru, umiejętności miękkich i twardych. To właśnie czyni tę pracę tak niesamowicie interesującą!

Czego się wymaga?

Jakie są zwykle wymagania względem analityka biznesowego? Tak naprawdę nie ma sztywnych reguł, które by kwalifikowały kogoś bądź nie na to stanowisko. Oczywiście podstawę stanowi wiedza i doświadczenie, które można zdobyć na wiele sposobów, na przykład:

Osobiście nie spotkałem się z sytuacją, żeby posiadanie któregoś z tych certyfikatów warunkowało przyjęcie do pracy na stanowisko analityczne.
Zwykle liczy się przede wszystkim doświadczenie, znajomość określonej branży oraz oczywiście indywidualne predyspozycje. Analityk może być osobą mniej techniczną, ale dobrze znającą biznes, bądź odwrotnie – kimś, kto ma techniczne doświadczenia, ale potrzebuje dokształcić się z konkretnej branży.

Co robi?

Jak wygląda praca analityka?

Analityk biznesowy ma przede wszystkim znaleźć optymalne rozwiązania problemów biznesowych z jakimi boryka się firma czy konkretny projekt. Analityk biznesowy niekoniecznie modeluje więc system IT, zwłaszcza jeżeli alternatywne rozwiązania są bardziej opłacalne i obarczone mniejszym ryzykiem.

Jeżeli jednak dochodzi do projektowania systemu IT, to rolą analityka jest przekazanie wiedzy na temat funkcjonalności systemu do osób odpowiedzialnych za zaplanowanie, zaprojektowanie, zaprogramowanie oraz przetestowanie systemu. Analityk biznesowy współpracuje więc ściśle z kierownikiem projektu, architektem, programistami i testerami.

Wg mnie zdecydowanie nie można powiedzieć żeby to było nudne zajęcie. Analityk ma zwykle do dyspozycji cały arsenał technik i narzędzi, z których może korzystać. Przykładowe zajęcia analityka biznesowego w IT to:

 • Rozmowy, wywiady z użytkownikami w celu zebrania wymagań dotyczących przyszłego rozwiązania.
 • Analiza konceptów, formalnych wymagań i innych źródeł informacji na temat projektowanych systemów.
 • Prowadzenie warsztatów z kluczowymi użytkownikami (np. Story Mapping), dzięki którym możliwe jest pozyskanie wiedzy na temat aktualnych procesów i związanych z nim problemów.
 • Przegląd, analiza rozwiązań IT w celu wyłapania obszarów do zmian i usprawnień.
 • Budowanie modeli, uruchamianie symulacji procesów, projektowanie diagramów przepływu informacji itp.
 • Dokumentowanie rozwiązań w sposób czytelny dla przedstawicieli biznesu oraz zespołów programistycznych.

Na pewno jest to więc praca wymagająca kreatywności i umiejętności łatwej adaptacji do zmieniających się warunków.

Za ile?

Temat pieniędzy jest zwykle swego rodzaju tematem tabu w naszym kraju. Pewne „widełki” można jednak bez problemu określić. Na pewno skala zarobków jest bardzo duża. Początkujący analityk biznesowy może skupiać się tylko na opisywaniu prostych wymagań funkcjonalnych. Za taką pracę zapewne wynagrodzenie będzie dużo niższe niż za przygotowanie modelu złożonego systemu, integrującego się z wieloma zewnętrznymi aplikacjami.

Serwis pracuj.pl udostępnia następujące statystyki na swoim portalu:

źródło: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska/it-rozwoj-oprogramowania/analityk-biznesowy

Co więcej?

Chcesz wiedzieć więcej o pracy analityka? Napisz do mnie, chętnie odpowiem na Twoje pytania 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

2 komentarzy do “Analityk biznesowy w IT – wymagania, praca, zarobki

 • Ola

  Hej! Jakie kursy mogę zrobić przed podjęciem pracy? Jestem na kierunku analitycznym w Szkole Głównej Handlowej, ale jak to się mówi – studia to nie wszystko. Czy warto mieć w CV kurs np. z Excela, Pythona, R itp? Dzięki z góry za odpowiedź 🙂

  • Artur Autor wpisu

   Cześć Ola, dzięki za komentarz. W CV warto mieć wszystko 🙂 a tak poważnie, to w pracy analityka ważna jest umiejętność modelowania procesów przy pomocy UML czy BPMN, chociaż to pewnie masz na studiach. Warto też poznać zwinne, warsztatowe i kreatywne metody zbierania wymagań oraz rozwiązywania problemów takie jak User Story Mapping (mapowanie historii użytkownika), Event Storming, Design Thinking, Impact Mapping czy TRIZ. A tym, co chyba najbardziej liczy się w CV jest doświadczenie, więc jeżeli masz taką możliwość, to polecam Ci poszukać stażu lub pracy jako początkujący analityk-freelancer. Może nie będzie to najlepiej płatna praca w życiu, ale doświadczenia jakie zdobędziesz będą nieocenione.
   Powodzenia!